Na studia po pięćdziesiątce

Szansą na aktywne życie, zaspokajanie ciekawości wciąż zmieniającego się świata i poszerzanie własnej wiedzy jest Koniński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Wczoraj w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie odbyła się dwunasta już inauguracja roku akademickiego uczelni dla osób po pięćdziesiątce. I właśnie osiągnięcie tego wieku jest jedynym warunkiem dla zainteresowanych uczęszczaniem na zajęcia w sekcjach: historii sztuki, filozoficznej, komputerowej czy historycznej. Młodzi duchem studenci uczą się tam czterech języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego, a w sekcji literackiej doskonalą kunszt posługiwania się językiem polskim. Oprócz sekcji  turystycznej, fotograficznej, muzycznej są pracownie plastyczna i rękodzieła artystycznego. Inna skupia zapalonych brydżystów, a w sekcji rekreacji ruchowej można ćwiczyć aerobik, aquaerobik, gimnastykę, gimnastykę kompensacyjną, jogę, pilates, tai chi, taniec i zumbę. Nowością w tym roku jest hortiterapia (w ramach sekcji przyrodniczo-medycznej) czyli zielarstwo, florystyka i uprawa roślin.

Zajęcia w uniwersytecie trzeciego wieku pozwalają zachować jak najdłużej aktywność życiową i społeczną, chronią przed poczuciem odsunięcia na margines, pozwalają wspólnie, w gronie osób o podobnych zainteresowaniach, cieszyć się odkrywaniem świata. Jak w każdej szkole i tutaj są wspólne zajęcia pozaszkolne, na przykład w październiku organizowany jest w CKiS w Koninie koncert piosenek Anny German w wykonaniu Barbary Zawodnik, a pod sam koniec miesiąca wspólny wyjazd do poznańskiego teatru muzycznego na „Księżniczkę Czardasza”, połączony z wizytą w Muzeum Literackim w Poznaniu.

By się zapisać, wystarczy zgłosić się do sekretariatu Stowarzyszenia Konińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w budynku PWSZ w Koninie przy ul. Przyjaźni. Szczegóły na stronie internetowej 3wiek.konin.edu.pl, z której pochodzą również publikowane zdjęcia z tegorocznej inauguracji roku akademickiego.

img_8668img_8682img_8619